Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Jak używać tlen

Kto próbował, stosuje, gdzie się zaopatrujemy, jak zdobyć butlę i cały osprzęt.
KasiaD
Nowka
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 13:23

Jak używać tlen

Post autor: KasiaD »

Witajcie, jestem nowa na forum, choć na klaster cierpię od 6 lat. Objawy mam bardzo typowe, kłująco-świdrujące bóle z prawej strony, które mijają po 15 - 30 minutach. Czasem do zniesienia, czasem absolutnie nie. Zwykle ok. 3 nad ranem, choć bywa także w ciągu dnia. Leczyłam się chyba większością wymienianych przez Was leków, pomagają po jakichś 2 tygodniach brania, potem mam 4-6 miesięcy przerwy i wszystko od początku. Teraz postanowiłam spróbować tlenu. Przeczytałam bardzo dokładnie wszystkie instrukcje w świetnym poście Tlen w Polsce część 1 i 2, ale nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro klasterowiec potrzebuje 7-15 litrów na minutę, a oddychać nim trzeba minimum 5 minut, to na jeden atak trzeba zużyć 3 butle 10-litrowe? Jak mam czasem 3 ataki w nocy, to powinnam zużyć 9 butli? Jedna butla kosztuje ok. 45 zl, czyli jedna taka noc będzie mnie kosztować 400 zł? U mnie klaster trwa minimum miesiąc, czasem dwa...
Z drugiej strony mówi się też, że warto mieć w samochodzie 2-litrową butlę, co według takich obliczeń nie starczy nawet na pół minuty. Więc może to się jakoś inaczej oblicza?
Oświećcie mnie, proszę!
Awatar użytkownika
Pablo
Site Admin
Posty: 152
Rejestracja: 29 paź 2008, 10:16

Re: Jak używać tlen

Post autor: Pablo »

Witaj Kasiu. Nie jest tak źle. :-) W "nowej" butli tlen znajduje się pod ciśnieniem ok. 150bar co oznacza, że jest go 150 razy więcej niż nominalna pojemność butli. Czyli w butli 10l znajduje się ok. 1500l tlenu. Przy przepływie 15l/min daje to 100min. wdychania.
KasiaD
Nowka
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 13:23

Re: Jak używać tlen

Post autor: KasiaD »

Uff... dzięki! Podejrzewałam, że coś takiego jest na rzeczy :)
Awatar użytkownika
herman
Przewodnik
Posty: 547
Rejestracja: 01 sty 2010, 19:16

Re: Jak używać tlen

Post autor: herman »

Co do cen to witam w świecie polskiego hortona.
Szybkie przerywanie ataków (dajmy na to 3) imigranem w pełnej dawce to cena ok 450 zł, jeżeli dzielisz na pół to jakieś 225 zł. Dla twardzieli tańsze w tabletkach (efekt po ok 20 minutach) za ok 40zł (3 ataki). I szereg innych. Z tego wszystkiego wydaje się, że tlen jest najtańszą kuracją. Jak pomnożyć np tabletki przez miesiąc po 3 ataki w nocy i jeden w dzień to daje 4 ataki na dobę przez 30 dni czyli 120 ataków. Opakowanie CINIE 100 to koszt rzędu 80zł i zawiera 6 tabletek. 120 /6 = 20, 20 listków CINIE po 80 zł to wychodzi ..... no jak by nie liczyć ... to będzie 1600 zł.
KasiaD
Nowka
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2011, 13:23

Re: Jak używać tlen

Post autor: KasiaD »

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie: oddychając tlenem z butli trzeba oddychać normalnie, miarowo, jak zwykłym powietrzem, czy jakoś szybciej i głębiej?
Awatar użytkownika
sawbona
w Temacie
Posty: 254
Rejestracja: 13 gru 2006, 09:08

Re: Jak używać tlen

Post autor: sawbona »

Witaj! Myślę, że sama wyczujesz jak należy oddychać. Ja oddycham miarowo, naturalnie. Ale to pewnie kwestia indywidualna. Spróbujesz i sama znajdziesz swój styl.
ODPOWIEDZ