Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Czy KBG to rodzaj migreny?

Masz pytanie, zadaj je tutaj.
Bea
Site Admin
Posty: 591
Rejestracja: 04 paź 2006, 23:51

Post autor: Bea »

Klasterowy ból głowy nie jest rodzajem migreny!!! Jest zupełnie odrębną chorobą,odrębnie klasyfikowaną. Jest jednym z około 200 róznych bólów głowy i to jednym z najgorszych dla chorego. Z migreną łącza nas tylko niektóre leki np.IMigran,który jest lekiem równiez stosowanym podczas bólów migrenowych.
Jesli ktos miałby jeszcze jakieś watpliwości co do rodzaju KBG,proponuję poczytanie IHS-ów czyli kryteriów podziału bólów głowy,które funkcjonują w świecie neurologii i każdy neurolog powinien je znać/inaczej trudno mu będzie postawić jakąkolwiek diagnozę :twisted: /. IHS-y do pobrania na stronie 8)

Mimo,iż KBG znany jest już 250 lat,nadal niewiele o nim wiadomo/ile wiadomo na świecie,tyle na stronie chyba :P /,swego czasu był chyba uznawany za rodzaj migreny, jak równiez były stosowane rózne nazwy tego schorzenia/niektóre do dzis funkcjonują/,próbowano różnie tłumaczyć jego istnienie itd.ale było to daaawno i nieprawda :!:

Jedna z istniejących teorii próbujących wyjasnić przyczyny KBg mówi o rozszerzaniu tętnicy w cavernosus Sinus itd. i byc moze dlatego lekarze uznają,że skoro naczynia mają z tym związek,jak i z migenowymi bólami/i w ogóle wiekszościa bólów głowy/,to jest to rodzaj migreny - tak mi się wydaje przynajmniej,bo nie wiem skąd czerpią takie stwierdzenia :roll:
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Czy KBG to rodzaj migreny?

Post autor: narcissus »

Otóż to. Już nie tyle istotne, czy faktycznie geneza KGB ma jakieś wspólne źródło z migreną i jak oficjalnie został sklafisykowany w ICD, czy innym IHS. Ważne jest to, że jedno schorzenie nie ma jakiegokolwiek przełożenia na drugie pod względem intensywności i przeżywania bólu. Choćby z tego względu kojarzenie KGB z migreną jest zwyczajnie "nieuczciwe", że o przykrościach, jakie czasem napotykamy w związku z tym uproszczeniem nie wspomnę. KBG=Migrena w mentalności przedstawicieli służby zdrowia, jak i osób z naszego otoczenia. Co innego cierpieć na "syndrom wykurwienia gałek ocznych", czy "zespół napadowego pożaru mózgu". Wtedy komentarze w ataku typu: Patrz czubka, ze ścianą gada, a i ogólna wesołość na widok zginającego się w pół z bólu osobnika, byłaby zwyczajnie nie na miejscu. Już kiedyś pisałem gdzieś i napiszę raz jeszcze, że KGB nie jest podobne ani do migreny, ani do czegokolwiek, koniec, kropka!
pawelber13
Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: 27 lut 2008, 19:46

Re: Czy KBG to rodzaj migreny?

Post autor: pawelber13 »

Hej . Powiem tak nie jest podobne bo mam na żywo , u Darka raz jest klaster a raz migrena , taki u niego urodzaj.
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Czy KBG to rodzaj migreny?

Post autor: narcissus »

pawelber13 pisze:Hej . Powiem tak nie jest podobne bo mam na żywo , u Darka raz jest klaster a raz migrena , taki u niego urodzaj.
Weź tu bądź zdiagnozowany, mając taki mix. Jeśli w pakiecie bólowym masz coś jeszcze, a nie wiesz nic o KGB i sam nie potrafisz się określić tym samym w wywiadzie? :(
ODPOWIEDZ