Klasterowy ból głowy jest jednym z autonomicznych (samoistnych) bólów głowy.
Samoistnym bólem nazywamy ból, który jest samodzielnym schorzeniem (jak również wywodząca się z tego choroba). Klasterowy ból głowy jest zatem samoistnym bólem głowy, którego przyczyny do dzisiaj pozostają nieznane.
Istnieją dwie teorie przyczyn tego bólu, a oznacza to, że na dzień dzisiejszy naukowcy i lekarze nie są w stanie ustalić przyczyn naszej dolegliwości. Lekarze mają jednak możliwość udzielenia pomocy, przyniesienia dużej ulgi pacjentom przy napadach bólu klasterowego.
Wszystko to, jeżeli tylko został rozpoznany klasterowy ból głowy, a inne schorzenia mogące prowadzić do podobnych objawów zostały bezwzględnie wykluczone!!!
Pierwsza Teoria
Zapalenie sterylne (zapalenie, które NIE jest wywołane przez bakterie lub wirusy!) w cavernosus Sinus (struktura kostna), przez którą przebiega tętnica do mózgu środkowego oraz pierwsza odnoga nerwu trójdzielnego.
Rozszerzenie tętnicy w cavernosus Sinus powoduje, że ściany tętnicy zostają dociśnięte do niepoddającej się struktury kostnej i tętnica wydziela substancje bólowe.
Przez zapalenie w cavernosus Sinus następuje mniejszy odpływ krwi z mózgu. Krew, która nie może tak szybko odpłynąć jak powinna, gromadzi się automatycznie w cavernosus Sinus i prowadzi do ucisków na rożne części pierwszej odnogi nerwu trójdzielnego.
W zależności od części odnogi występują podczas ataku towarzyszące symptomy takie jak: zatkany nos, wydzielina z nosa, zaczerwienione oko, łzawiące oko… itp.
Zapalenie zostało stwierdzone i jest udokumentowane na zdjęciach przez Pana Prof. Dr. med. Hartmut Göbel, Uni-Klinik Kiel – honorowego członka Grupy Samopomocy w Niemczech (CSG-Deutschland e.V.).
Druga Teoria
Klasterowy ból głowy jest sterowany i wywoływany w Hypothalamus – znajduje się w części miedzymózgowej i jest odpowiedzialny za sterowanie biologicznymi rytmami człowieka.
Badania, które zostały przeprowadzone podczas ataku klasterowego bólu, ukazały, że w czasie ataku bólu Hypothalamus jest bardziej aktywny niż przy innych napadach bólu głowy np. przy migrenie. Teoria ta mogłaby wytłumaczyć rytmikę bólu klasterowego.
Są to tylko teorie-hipotezy, nad którymi naukowcy i lekarze muszą popracować. Jest jeszcze dużo otwartych pytań, na które potrzeba odpowiedzi, jednak lekarze mogą pomóc pacjentowi doraźnie w przypadku ataku oraz poprzez polecenie dobrej i odpowiedniej dla danego pacjenta profilaktyki.