Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Ewentualna szkodliwość tlenu.

Kto próbował, stosuje, gdzie się zaopatrujemy, jak zdobyć butlę i cały osprzęt.
Vika
Nowka
Posty: 3
Rejestracja: 27 paź 2013, 10:29

Ewentualna szkodliwość tlenu.

Post autor: Vika »

Wklejam cytat z http://www.nieorg.skn.gumed.edu.pl/inde ... Itemid=128

"
Tlen jest lekiem, i tak jak każdy lek należy go stosować zgodnie ze wskazaniami i dokładnie dawkować. Przedawkowanie tlenu prowadzi do wystąpienia działań toksycznych.

Układ oddechowy - dochodzi do obrzęku, a następnie zwiększenia grubości bariery pęcherzykowo-włośniczkowej. Dochodzi do zmian degeneracyjnych nabłonka dróg oddechowych i upośledzenia czynności rzęsek, co powoduje zaleganie śluzu i rozwój zmian obturacyjnych (zamknięcia lub zwężenia pęcherzyków płucnych).

Mózg - dochodzi do rozwoju kwasicy tkankowej (przesunięcie krzywej dysocjacji hemoglobiny i utrudniony transport C02), która sprzyja wystąpieniu drgawek i stanu padaczkowego.

Układ krążenia - dochodzi do skurcz tętnic

Erytrocyty - dochodzi do utleniania białek błony komórkowej i wystąpienia hemolizy.

Gałki oczne - toksyczność tlenu jest uznawana za jedną z przyczyn rozwoju retinopatii wcześniaków w wyniku uszkodzenia siatkówki. Jest to częsta przyczyna ślepoty."


Dalej, cytuję fragment z dyskusji strażaków pożarnych na ich forum http://www.strazak.pl/index.php?topic=20776.15;wap2

"...Cewnik do nosowy: 1-6 litra na minutę daje wysycenie w granicach 24-45%
Maska twarzowa: przepływ 5 lit.na min. wysycenie 40-60% jeśli zwiększymy od 8-10 lit./min
Maska twarzowa z zastawką zapobiegającą oddechowi zwrotnemu: może dać wysycenie tlenu nawet do 100% jeśli przepływ będzie 10-15lit/min.
....Przedawkowanie tlenu jest szkodliwe dla organizmu, ponieważ działa toksycznie, co ujawnia się w wielu narządach już po kilku godzinach oddychania tlenem w stężeniu 100%."


Powyższa wskazówka jest b. istotna. Żeby nikomu nie przyszło do głowy wdychać tlen poprzez maskę twarzową z zastawką i przepływem 10-15 l/min przez KILKA GODZIN. Inaczej: masakra !
Dotyczy to ludzi zdrowych. Palacze, astmatycy, osoby ze schorzeniami układu oddechowego mogą znacznie mniej (tlenu) i powinni najpierw zasiegnąć opinii pulmonologa.

Wreszcie konkretne info ze stony niemieckiego dostawcy tlenu medycznego, tłumacze fragment o tlenie i KBG z http://med-o2.de/informationsbereich/sa ... dosierung/

..." Właściwe dawkowanie
....Na klasterowe bóle głowy:
Jeśli zauważysz wczesne oznaki napadu, to powinieneś zażywać (tlen) przez maskę 9-12 l/min przez 20 minut lub aż ustanie napad. Skutków ubocznych jak w przypadku innych chorób nie należy się obawiać, gdyż tutaj jest potrzebny tylko krótki czas aplikacji, a komplikacje mogą powstać wyłącznie przy długotrwałym użytkowaniu."


Od siebie dodam, że warto upewnić się, czy prócz KBG nie jest się obarczonym innymi chorobami, przy których przedawkowanie tlenu jest bardzo szkodliwe, niekiedy śmiertelnie. Dostawca jw wymienia następujące takie choroby: POCHP, niewydolność serca, rak.

Następnie ciekawy fragment o działaniu tlenu na naczynia krwionośne w związku z badaniem terapii tlenowej dla zdrowych (kombinacja fitnescenter z barem tlenowym) przez najbardziej uznany niemiecki instytut badawczy. Tłumacze jak leci (swobodnie)tylko interesujacy fragment z http://www.wdr.de/tv/quarks//sendungsbe ... CE9993275E

... Stiftung Warentest prowadził systematyczne badania wieloetapowej terapii tlenowej, ocenił i doszedł do wniosku: nie stwierdzono korzyści leczniczej. Podobnie wyrokuje Cancer Information Service w Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu. Rozszerzenie naczyń poprzez dodatkowy tlen nie może być udowodnione. Wręcz przeciwnie, istnieją dowody, że naczynia wtedy się rozszerzają, gdy panuje niedobór tlenu - to naturalna reakcja organizmu by mógł absorbować więcej tlenu. Lekarze ostrzegają nawet przed dodatkową porcję tlenu: Długotrwałe stosowanie może ewentualnie spowodować szkody w przypadku przedawkowania może spowodować nudności, bóle głowy i poważne problemy z płucami. Osoby z przewlekłym niedoborem tlenu mogą stracić przytomność z powodu niekontrolowanego dostarczania tlenu....

Powyższe oznaczałoby, że podczas ataków bólowych (KBG) z jakiś powodów występuje niedobór tlenu w naczyniach , wtedy one się automatycznie rozszerzają, by absorbować więcej tlenu. To ich rozszerzanie powoduje ból. Kiedy dostarczymy dodatkowy tlen, naczynia się obkurczają i ból mija.
Pozostaje pytanie z jakiego powodu naczynia (w okolicach bólowych) mają nagle za mało tlenu?
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Ewentualna szkodliwość tlenu.

Post autor: Olek »

Witaj,
kto tobie powiedzial, ze jak masz za malo tlenu to boli.....?
i dlaczego masz tylko niedotlenienie gdzie boli....?
i jest tylko u ciebie jeden jedyny powod rozszezania naczyn krwionosnych niedotlenienie...?

Upsssssssssssssssss.........? :roll: :roll: :roll: :roll:
wpodlewski
Nowka
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2016, 11:19

Re: Ewentualna szkodliwość tlenu.

Post autor: wpodlewski »

Witam !!!! Możecie mi pomóc !!! Od kilku tygodni miewam silne bóle głowy i jak sam lekarz internista stwierdził mam Klasterowe bóle głowy tz
Zespół Hortona. Powiem tak każdy lekarz mnie olał a tym bardziej na SOR w Poznaniu a byłem tam 3 razy dodatkowo wzywaliśmy karetke a ratownicy podali mi ketonal gdzie ich informowaliśmy że mam Klasterowe bóle głowy ,poprosiłem o podanie tlenu to stwierdzili że nie mają go w karetce a z resztą oni nie widzą takiej potrzeby na podanie tlenu mam już naszej służby zdrowia dość !!! proszę mi Podpowiedzieć gdzie uzyskam tlen medyczny w poznaniu gdyż dobija mnie już ból a żaden lekarz nie ma zamiaru moi pomóc. dodam że na piątek mam wizytę u Neurologa !!!
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Ewentualna szkodliwość tlenu.

Post autor: narcissus »

Witaj! PW poszło.
Ugaratas
Nowka
Posty: 6
Rejestracja: 03 paź 2016, 09:45

Re: Ewentualna szkodliwość tlenu.

Post autor: Ugaratas »

tlen nie szkodzi to pewnie jakiś omam i tyle.
ODPOWIEDZ