Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

jaskra- nowe zmartwienie ???

Książki, publikacje, strony internetowe, odkrycia na temat KBG.
Awatar użytkownika
gnatek
Przewodnik
Posty: 994
Rejestracja: 26 paź 2008, 19:42

jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: gnatek »

jako hortonowski senior muszę z przykrością podzielić sie z wami nową informacją. otóż , okazało się , że mam pierwsze symptomy jaskry. jest to choroba oczu wynikająca ze zbyt wysokiego ciśnienia gałki ocznej , postepująca i prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia min. nerwu wzrokowego a w rezultacie , do całkowitej ślepoty.
po rozmowie z okulistami na ten temat , można zaryzykować hipotezę wiążącą tę chorobę z kbg.
dla uściślenia , z zastosowanymi w leczeniu kbg lekami.
na okulistycznej "czarnej liście" leków, których uzycie może prowadzić do powstania jaskry znalazłem kilka znajomych nazw. wszystkie miałem zapisywane przez neurologów przez ostatnie 28 lat...
zaznaczam, to tylko moja nieporadna hipoteza, ale jeżeli możecie , to sprawdźcie ciśnienie w swoich oczach i to możliwie w miarę nowoczesnym sprzętem.
pozdrawiam i czekam na wiadomości w tej sprawie, bo może to tylko mój pojedyńczy przypadek.
Awatar użytkownika
harison
Zainteresowany
Posty: 118
Rejestracja: 01 sty 2009, 21:18

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: harison »

Ja miałem badane wielokrotnie ciśnienie i zawsze było ok.Trzymaj się i działaj bo we wczesnym stadium jaskry to można dość skutecznie leczyć.
Aleko
Site Admin
Posty: 456
Rejestracja: 13 cze 2007, 23:59

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: Aleko »

Co za zbieg okoliczności... :( .Dzisiaj dowiedziałem się od mamusi,że jej siostra,a moja ciotka ma podejrzenie jaskry i właśnie obiecałem sobie wieczorem cos na ten temat poczytać...
Waldek trzymaj się,jesteś zaprawiony w walce z Hortonem więc i z tą chorobą sobie poradzisz.Powodzenia :!:
piaf5
Nowicjusz
Posty: 93
Rejestracja: 27 kwie 2009, 01:29

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: piaf5 »

Witaj Gnatek! Bardzo wspóczuję Ci tej przypadłości.Chciałam Ci powiedzieć, że kiedyś czytałam taką ciekawostkę o jakiś kroplach na jaskrę, które mają niesamowite działanie na KBG, po prostu zatrzymują atak. Nie pamiętam jednak nazwy, ale czytałam o tym w necie, żebym wiedziała, że to może się akurat przydać, skopiowałabym ten atykulik, był bardzo krótki, z treści wynikało, że to przypadkowe odkrycie. Może znajdziemy to? Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
gnatek
Przewodnik
Posty: 994
Rejestracja: 26 paź 2008, 19:42

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: gnatek »

Travatan ???
używam tych kropli od wiosny i jest ok , ale mój rzut przychodzi zreguły we wrześniu, tak więc jeszcze muszę poczekać z wydaniem opini.
Aleko
Site Admin
Posty: 456
Rejestracja: 13 cze 2007, 23:59

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: Aleko »

Chodzi o timolol,pisał o nim prof.Prusiński w książce "Klasterowy Ból Głowy".
Mateusz
Zainteresowany
Posty: 129
Rejestracja: 20 kwie 2009, 23:53

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: Mateusz »

Często jest tak, że jakiś lek również wchodzi w interakcje w innych przypadłościach, choćby naprzykłąd lek stosowany na ataki paniki/manialne depresje/chorobę bipolarną/schizofrenie który również zatrzymuje ataki migren i KBG.

Nazwa jego to Zyprexa.

a tu caly tekst po engliszowemu :)

Jest wiele leków i terapii, na jednych działa to na drugich tamto, ja się trzymam teorii, że jeśli na jednego coś działa to nie musi na drugiego, a leków jest masa i od groma, niektóre zatrzymują ból inne całę cykle.

"Headache 2001 Sep;41(8):813-6

Olanzapine as an Abortive Agent for Cluster Headache.

Rozen TD.

Department of Neurology, Jefferson Headache Center/Thomas Jefferson University Hospital, Philadelphia, Pa.

OBJECTIVE: To evaluate olanzapine as a cluster headache abortive agent in an open-label trial. BACKGROUND: Cluster headache is the most painful headache syndrome known. There are very few recognized abortive therapies for cluster headache and fewer for patients who have contraindications to vasoconstrictive drugs. METHODS: Olanzapine was given as an abortive agent to five patients with cluster headache in an open-label trial. THE INITIAL OLANZAPINE DOSE WAS 5 MG, AND THE DOSE WAS INCREASED TO 10 MG IF THERE WAS NO PAIN RELIEF. THE DOSAGE WAS DECREASED TO 2.5 MG IF THE 5-MG DOSE WAS EFFECTIVE BUT CAUSED ADVERSE EFFECTS. To be included in the study, each patient had to treat at least two attacks with either an effective dose or the highest tolerated dose. RESULTS: Five patients completed the investigation (four men, one woman; four with chronic cluster, one with episodic cluster). Olanzapine reduced cluster pain by at least 80% in four of five patients, and two patients became headache-free after taking the drug. Olanzapine typically alleviated pain within 20 minutes after oral dosing and treatment response was consistent across multiple treated attacks. The only adverse event was sleepiness. CONCLUSIONS: Olanzapine appears to be a good abortive agent for cluster headache. IT ALLEVIATES PAIN QUICKLY AND HAS A CONSISTENT RESPONSE ACROSS MULTIPLE TREATED ATTACKS. IT APPEARS TO WORK IN BOTH EPISODIC AND CHRONIC CLUSTER HEADACHE.

PMID 11576207 PubMed

--------------------------------------------------------------------------------


Olanzapine has a brand name of "Zyprexa" and is a antipsychotic. Don't be put off by this primary usage. Several of the drugs used to treat CH are cross over applications, that is, drugs approved by the FDA for one purpose which are found to be effective with unrelated conditions--BJ."
piaf5
Nowicjusz
Posty: 93
Rejestracja: 27 kwie 2009, 01:29

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: piaf5 »

Witaj gnatek! Dzisiaj przypadkowo znalazłam ten artykulik na temat kropli na jaskrę, o czym kiedyś pisałam:
Naczynia w naszej głowie
Ich rola nie jest dotąd jasna, w każdym razie uwalniana z nich histamina zaliczana jest do tzw. hormonów tkankowych, czyli autakoidów, wywołuje różne zjawiska, np. rozszerzenie naczyń, zwiększenie ich przepuszczalności, i współdziała z innymi podobnymi substancjami. Histamina uwalniana w nadmiarze może powodować szkodliwe objawy, co np. ma miejsce w reakcjach uczuleniowych. Nie udowodniono jednak dotąd, aby ból głowy Hortona był spowodowany uczuleniem. Nie wiadomo również, jaka przyczyna miałaby powodować nadmierne uwalnianie histaminy w czasie napadu bólowego. Leczenie bólu głowy Hortona jest trudne. Zwykłe leki przeciwbólowe są w napadzie zasadniczo nieskuteczne. U niektórych chorych odnotowano złagodzenie napadu pod wpływem natychmiastowego zakropienia do oka timololu (preparat Timoptol w postaci kropli do oczu 0,25-0,58/e). Jest to lek stosowany w leczeniu jaskry, mechanizm jego działania w bólu głowy Hortona nie jest jasny. Bardziej istotne niż zwalczanie pojedynczego napadu jest zapobieganie napadom.
Awatar użytkownika
gnatek
Przewodnik
Posty: 994
Rejestracja: 26 paź 2008, 19:42

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: gnatek »

dz bardzo :D
Mateusz
Zainteresowany
Posty: 129
Rejestracja: 20 kwie 2009, 23:53

Re: jaskra- nowe zmartwienie ???

Post autor: Mateusz »

Interesujące, ponoć ból jaki jaskra również może wywołać jest porównujący z KBG tak słyszałem, też zlokalizowany za okiem i uczucie jakby ktoś wsadzał rozżażony pręt do oka.
ODPOWIEDZ