Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Tlen przy klasterowych bólach głowy

Kto próbował, stosuje, gdzie się zaopatrujemy, jak zdobyć butlę i cały osprzęt.
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Olek »

Tlen - co to jest?

Tlen (O², łac. oxygenium) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków we Wszechświecie i na Ziemi. W stanie czystym występuje w postaci dwuatomowej cząsteczki O² oraz trójatomowej ozonu O³.W postaci gazowej jest pierwiastkiem absolutnie niezbędnym do życia wszystkich organizmów tlenowych, biorąc udział w procesie oddychania.

W medycynie jest używana postać czystego tlenu jako „ Tlen Medyczny (O² med.)”. Tlen medyczny stosuje się przede wszystkim w pierwszej pomocy, schorzeniach układu oddechowego.


Tlen przy klasterowych bólach głowy


Już od wielu lat tlen medyczny jest stosowany przy klasterowych bólach głowy-w czasie ataku klasterowego bólu głowy jest preparatem umożliwiającym przerwanie ataku. Przy tym jest kilka bardzo ważnych zasad, które powinny być spełnione, aby tlen mógł swoją medyczną siłę pokazać i zadziałać.

Podawanie

Aby nastąpił odpowiedni efekt jest bardzo ważne,by podać tlen przez maskę ustno-nosową. Tak zwane dusze nosowe nie są wystarczalne!

Ilość

Również bardzo ważna jest ilość tlenu mierzona w litrach na minutę ( l / min.). Według fachowej literatury jest to podawanie tlenu od 7 l / min. Osobiste próby i doświadczenia pacjentów pokazały, że w niektórych przypadkach dopiero przy 15 l / min. następowała oczekiwana pozytywna reakcja na tlen i atak klasterowego bólu tylko przy takiej dozie tlenu został przerwany.

Postawa ciała

Postawa ciała podczas inhalacji tlenem jest kolejną ważną rzeczą ( do dziś nie wiadomo dlaczego), ale może zadecydować o zwycięstwie lub przegranej!

Tlen nie powinien być podawany w pozycji leżącej! Pacjent musi podczas inhalacji stać,chodzić lub przyjmować tlen w pozycji siedzącej z tułowiem przechylonym do przodu.

Czas-moment inhalacyjny

Idealnym momentem inhalacyjnym jest ten, w którym pacjent poczuje pierwsze oznaki ataku klasterowego bólu głowy. Im dłużej z podaniem tlenu czeka się, tym mniejsze szanse na powstrzymanie lub przerwanie ataku klasterowego bólu.

Najpóźniej 4 do 5 minut po pierwszych odczuciach ataku powinno się inhalację tlenową rozpocząć. Jeżeli atak rozwinie się w pełni, podawanie tlenu bardzo rzadko pomaga!

Jak długo inhalować

Inhalacja przy ataku trwająca 5 minut jest najkrótszym czasem, który nie powinien być skrócony! Dłuższe inhalacje mogą być wskazane, jeżeli ból nie ustąpił całkowicie. Przy bardzo silnym ataku powinno się jeszcze przyjmować tlen od 2 do 3 minut już po zakończeniu bólu- zapobiega to powrotowi ataku.

Zużycie

Z czasu oraz podanej ilości np.: 8 minut i 10 l/min wychodzi zużycie 80 litrów tlenu itd.


Części wyposażenia tlenowego

- Butla tlenowa 10 litrowa lub 2 litrowa

- Reduktor do 15 l / min.

- Maska ustno-nosowa

- Statyw na butlę tlenową ( mały wózek)

- Torba na małą butlę


Bezpieczeństwo


Uwaga-butle tlenowe są pod dużym ciśnieniem!

Dalsze wskazówki bezpiecznego postępowania, przepisy i instrukcje użytkowania całego sprzętu oraz tlenu będą Państwu przekazane z pewnością przez firmy dostarczające tlen medyczny oraz sprzęt.
beata
Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: 09 paź 2006, 14:08

tlen

Post autor: beata »

Czy ktoś potwierdzi teorię ze oddychanie czystym tlenem jest szkodliwe??-czy to prawda?
To po co są bary tlenowe gdzie ludzie chodzą oddychać tak sobie bez szczególnych zaleceń?
Bea
Site Admin
Posty: 591
Rejestracja: 04 paź 2006, 23:51

Post autor: Bea »

Już był poruszony ten temat. Noo, może nie dokładnie o to chodziło,ale w swojej odpowiedzi w telegraficznym skrócie zawarłam wsjo, co jest mi wiadome na temat tlenu/a czytałam sporo na ten temat/.
Na dzień dzisiejszy nie ma naukowego potwierdzenia o szkodliwości /czy też pożytku płynącego z korzystania z barów :P / tlenu-prócz oczywiście oddychania kilkanaście godzin bez nawilżacza.
http://klaster.mojeforum.net/tlen-w-polsce-vt11.html
rafał
Nowka
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2007, 11:05

Post autor: rafał »

Witam,
jestem tu nowy, ale juz bardzo mi pomógła ta strona, chociaż w rozpoznaniu mojego "ukochanego" jak się okazało klasterka, chciałbym zaczerpnąć info w temacie tlenu, jaką butlę kupić o jakiej pojemności i gdzie mozna to zrobić ,może inetrnet...
pozdr
rafał
Bea
Site Admin
Posty: 591
Rejestracja: 04 paź 2006, 23:51

Post autor: Bea »

Witaj Rafał!
Czytać forum, czytać! Tu służę pomocą w temacie tlenu:
http://klaster.mojeforum.net/viewtopic.php?t=11
emarco
Nowka
Posty: 14
Rejestracja: 12 cze 2007, 20:23

Post autor: emarco »

Jeśli chodzi o szkodliwośc tlenu, to podczas oddychania czystym tlenem powstaje duża ilośc tzw. wolnych rodników, które w nadmiarze mogą mieć szkodliwe działanie. Więcej na ten temat:

http://www.poradnia.pl/podstrony/jedzen ... dniki.html

Polecane więc w terapii tlenowej jest wzbogacanie diety o:

- witaminy A, C i E,
- składniki mineralne enzymów takie jak – żelazo, selen, cynk, mangan, miedź,
- substancje roślinne : beta – karoten i flawonoidy.

pozdrawiam
Bea
Site Admin
Posty: 591
Rejestracja: 04 paź 2006, 23:51

Post autor: Bea »

Wolne rodniki są w każdym z nas, a powody ich powstawania to po prostu cale nasze życie,środowisko itd. Nigdy nie słyszalam natomiast,że oddychanie tlenem uwalnia je czy powoduje :roll:
Wolne rodniki, jak zresztą jest na tej stronie napisane są to pojedyncze elektrony tlenu, ale związku z oddychaniem czystym tlenem medycznym to nie ma raczej żadnego :)
Chyba coś źle zrozumiałeś.
Awatar użytkownika
herman
Przewodnik
Posty: 547
Rejestracja: 01 sty 2010, 19:16

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: herman »

wolny rodnik to niesparowany tlen dzięki czemu atom tlenu posiada dwa wolne spiny i chce za wszelką cenę coś spalić (przyłączyć się do czegoś) tlen, który my zażywamy to O2 czyli nie ma wolnych wiązań. niestety nie można odmówić racji o powstawaniu wolnych rodników, bo przy dużej ilości tlenu spala on nierówno i tak zamiast przyłączać oba tleny z pary przyłącza po jednym z duch par (zjawisko występuje w dużej ilości tlenu) pozostałe dwa atomy zamiast stworzyć nową parę stają się wolnymi rodnikami, a to cieszy nas .......................... nie bardzo.

ja mam pytanko z nieco innej beki. stałem się szczęśliwym posiadaczem (na razie na miesiąc) butli 10 litrów i reduktora. niestety na chwilę pbecną nie mam maski ( za późno na zakup) i tutaj pytanko: czy ja mogę awaryjnie wsadzić ten wężyk do otworu gębowego i ustawić 15 l/min i tak dychać ? właściwie powinienem zapytać czy osiągnę taki sam efekt ?

powiem wam, że zajrzałem na tę stronę o tych rodnikach i zwróciła moją uwagę lista produktów, które wychwytują wolne rodniki:
[quote] • czerwone winogrona, czerwony grejpfrut, pomarańcze,
• jagody leśne – borówki, czarną jagodę, jeżyny, żurawiny,
• marchew, dynię, kapustę, kalafior, brokuły, czosnek, czerwoną cebulę, rzeżuchę,
• warzywa strączkowe,
• oliwę z oliwek,
• ryby,
• orzechy, nasiona,
• kiełki, kasze. [/quote]

nie wiem czy zauważyliście, że właściwie większość wymieniane jest jako triggery. viewtopic.php?f=7&t=47 mało tego postanowiłem pogrzebać i:

[quote]Szyszki chmielu (Humulus lupulus) są podstawowym produktem w procesie produkcji piwa i niemniej ważnym składnikiem wielu preparatów o właściwościach uspokajających i nasennych. Szyszki zawierają 0.5-5% proantocyjanidyn i - jak wykazały badania - posiadają również silne właściwości antyoksydacyjne, związane z oligomerami proantocyjanidynowymi, które w powszechnej ocenie uważane są za [b]najskuteczniejsze przeciwutleniacze roślinne. [/b]
[/quote]
czekolada też jest triggerem ??

[quote]Kakao, a także czekolada, której podstawowym surowcem jest przecież kakao, zawiera flawonoidy, które mają silne właściwości antyoksydacyjne (zwalczają wolne rodniki), wspierają walkę z rakiem oraz chorobami serca.Ponadto zmniejsza poziom złego cholesterolu (tzw LDL) i polepsza funkcjonowanie naczyń krwionośnych.[/quote]

co tam jeszcze było najczęściej wymieniane ??

jak połączymy to ze skutecznością terapii tlenowej to chyba zaczynamy dostrzegać tego niewidzialnego wroga z piekła rodem. ktoś ma podobne odczucia ?

mało tego jak poszperałem trochę w chemii (ktoś wymieniał rozpuszczalniki i takie tam chemiczne zapachy) to opary rozpuszczalników należą do grupy odtleniaczy (?!) jakieś sugestie ?
mam wrażenie, że może chodzi o to, że podczas ataku następuje jakieś drastyczne zwężenie, przez które nie przejdzie cząstka tlenu (dwa atomy), a przeciśnie się pojedynczy atom, lub też wolne rodniki chwytają się jakichś wolnych spinów gdzieś tam w głowie ... nie wiem czego, bo moja wiedza medyczna jest uboga i chyba czas to zmienić ;) zmieniam studia na medyczne ;) :D:D
Awatar użytkownika
brawo04
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 26 mar 2009, 18:19

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: brawo04 »

Odpowiadam na pytanie odnośnie " awaryjnego wsadzania wężyka do otworu gębowego" (fajnie brzmi) Myślę że że w ten sposób to nawet łatwiejsze i nieraz sam tak robiłem, przynajmniej nie dostaje się fałszywe powietrze jak to czasami zdarza sie przy korzystaniu z maski
szczególnie przy silnym ataku kiedy człowiek mimowolnie wykonuje nieskoordynowane ruchy głową. Uśmiejesz się ale ja czasami wsadzam
dwa wężyki, jeden od koncentratora (około 5l/min) drugi od butli (9l/min) i już mam 14 litrów (w ten sposób oszczędzam tlen w butli).
Najważniejsza sprawa to dostarczyć do organizmu tlen a z całą resztą możesz spokojnie improwizować.


p.s. butla 10l to stanowczo za mało, za szybko wychodzi, minimum 20l
Awatar użytkownika
Tomek90rdm
Nowka
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:26

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Tomek90rdm »

Cześć Wam,
Chcę wyposażyć się w butle z reduktorem ale w moim mieście nie napelniają tlenem medycznym tylko zwykłym a najbliższy punkt jest 100 km ode mnie i tu pytanie do Was, czym się różni tlen medyczny od zwykłego tlenu? Czy mogę ew. 'zwyklym' tlenem napełnić?. Jak dzwoniłem do przedstawiciela air product w Radomiu, powiedział, że niczym się nie różni a jak chce tlen medyczny w mieście to muszę znać konserwatora ze szpitala ;)
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Olek »

Halo Tomek,
Tlen jest pierwiastkem chemicznym i jest tylko jeden tlen....... :roll:

Jak moze byc roznica miedzy tlenem med. a tlenem przemyslowym...?

W tlenie przemyslowym moga byc zanieczyszczenia, chemiczne lub mechaniczne, np. rdza, pylki itp.
w tlenie medycznym nie moze byc zanieczyszczen, butle sa przewaznie z aluminium a zeby nie bylo rdzy.

jak zaopatrza sie szpital w tlen....? zapytales..? jest mozliwosc kontaktu z firmom co dostarcz tlen do szpitala....?!!!!

Olek
Awatar użytkownika
Tomek90rdm
Nowka
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:26

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Tomek90rdm »

Halo Olek,
Wiem, że jest tylko jeden tlen :D chodziło mi o różnice, które podałeś. Wyczytałem w googlach, że to są różnice liczb po przecinkach np. Tlen med. 99,7 a tlen tech. 99,5 ale to pewnie liczy się od dystrybutora. W takim razie, jestem skazany na tlen techniczny do którego nie będę potrzebował recepty i jest tańszy. Oczywiście postaram się również o informację ze szpitala o firmie x, może faktycznie da się coś ugrać.

Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Olek »

Tomku,

super, ze walczysz z soba i o zapotrzebowanie na twoje schozenie...!
chorzy co walczom i chca cos osignac, oraz prubuja wszystkiego i sie nie poddaja.
Tym osobom dal KBG, jak by to powiedziec ( dal juz popalic) te osoby lapia sie nawet brzytwy.

Niektuzy maja jeszcze strach przed tempym nozem.

Jak co pisz i pytaj.

Olek
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Olek »

Master9,

dlanas jest minimum...! 10l/min. i to sa 2 aparaty....! czyli 2x140 zl....!!!!! czyli 280zl.
a dalo by rade 3 aparaty sprzezyc....? czyli trojka....za tylko 420 zl na misiac mam pelny pokuj czegos co warczy i buczy... :roll: :oops: :evil:

a teraz ile kosztuje jeden ladunek butli 10 litrowej....! nie pisze dalej bo mate mielismy wszyscy w szkole....! myslisz ze klasterowce w tedy nieuwazali na lekcjach i nie umia liczyc.... :roll: :roll: :roll: :oops: :x jezeli na to liczysz , to nielicz na to.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pozdro
Aleko
Site Admin
Posty: 456
Rejestracja: 13 cze 2007, 23:59

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Aleko »

Post Mastera9 został usunięty jako zawierający treści reklamowe.
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Olek »

witaj Aleko,

master9 napisal, 7 postow na forum wszystko tyn sam tekst , dlatego zkasowalem wczorej 6 z nich izostawilem jeden tylko a zeby odczekaj jego reakcje.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a ty biedaka wywaliles..... :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tez nie zle :wink: pozdrawiam

olek
Aleko
Site Admin
Posty: 456
Rejestracja: 13 cze 2007, 23:59

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Aleko »

Oj,to nie wiedziałem,ale tylko jego posta usunąłem.Pozdrawiam Olek
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: narcissus »

A ja usunąłem swój. Pojechanka poszła obsceniczno wulgarna nawet jak na mnie przegięta, więc nima.
Dan
Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: 18 maja 2009, 06:40

Re: Tlen przy klasterowych bólach głowy

Post autor: Dan »

Witajcie. Dawno nie pisałem, ale jeśli ktoś jeszcze poszukuje żródła tlenu w Warszawie to podaję. Wydaje mi się że to gdzieś było na forum, bo oprócz mnie Janusz chyba brał od nich.
Firma Air Products
tel.801 100 107 - dział zamówień
Można odebrać z Bukowieckiej jeśli dzień wcześniej się zamówi. Warunki podadzą telefonicznie
ODPOWIEDZ