Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Ciekawe

Książki, publikacje, strony internetowe, odkrycia na temat KBG.
piaf5
Nowicjusz
Posty: 93
Rejestracja: 27 kwie 2009, 01:29

Ciekawe

Post autor: piaf5 »

Może to nie nowość, ale taką oto rzecz znalazłam:02-07-99 Klasterowe bóle głowy

W lipcowym numerze "Nature Medicine" opublikowano wyniki badań, które dowodzą, że klasterowe bóle głowy są związane z wadliwą budową części mózgu.
Bóle klasterowe są niezwykle silne, trwają od 15 min do 3 godz., powtarzają się ze względną regularnością. Dotychczas sądzono, że ich przyczyną są chwilowe zaburzenia w pracy mózgu. Okazało się jednak, że u osób cierpiących na tego typu bóle występują różnice w gęstości istoty szarej - tzn. kory mózgowej - w okolicach części mózgu nazywanej podwzgórzem.
Z tego może wynikać, że z czasem stajemy się coraz mądrzejsi i mamy za dużo kory mózgowej! Jakie są Wasze teorie?
Mateusz
Zainteresowany
Posty: 129
Rejestracja: 20 kwie 2009, 23:53

Re: Ciekawe

Post autor: Mateusz »

Tak ale nie napisałaś, że u niektórych z klasterowymi bólami nie znaleziono tej przyczyny, a nowsze badania też twierdzą, że migrena zwiększa ryzyko udaru itp.
Awatar użytkownika
januszx64
Zainteresowany
Posty: 147
Rejestracja: 02 mar 2009, 14:48

Re: Ciekawe

Post autor: januszx64 »

U mnie to chyba tej kory ubywa bo na stare lata głupieje zamiast mądrzeć
Mateusz
Zainteresowany
Posty: 129
Rejestracja: 20 kwie 2009, 23:53

Re: Ciekawe

Post autor: Mateusz »

Ubywa to u każdego, demencja, gorzej jak masz inaczej zbudowany mózg wtedy teoretycznie jesteś inny :p
Awatar użytkownika
herman
Przewodnik
Posty: 547
Rejestracja: 01 sty 2010, 19:16

Re: Ciekawe

Post autor: herman »

ale i tak podobno korzystamy z ok 10% mózgu więc pytanie czy to jest 10% standardowego mózgu czy ogółu ?
jakoś mądrzejszy się nie czuję więc wydaje mi się, że nie ma to większego znaczenia.
Awatar użytkownika
gnatek
Przewodnik
Posty: 994
Rejestracja: 26 paź 2008, 19:42

Re: Ciekawe

Post autor: gnatek »

powinienem chyba założyć nowy dział przeznaczony na takie rzeczy :


Szanowni Państwo,



Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich – ORPHAN w imieniu organizacji członkowskich oraz własnym zaprasza Państwa na wspólne obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich, które odbędą się28 lutego w Warszawie.

Święto rozpocznie Konferencja o godzinie 11:00 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach, na którą zapraszamy pacjentów i przedstawicieli ich organizacji, specjalistów, przedstawicieli administracji państwowej oraz media. Będzie to pierwsza okazja do publicznego przedstawienia Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich przez Ministra Zdrowia.Konferencja ma charakter otwarty, dlatego zaproszone są wszystkie osoby, którym na sercu leżą problemy pacjentów z rzadkimi chorobami.


O chorobach rzadkich słyszało ciągle mało osób, wiedza to pierwszy krok do zmian, dlatego w tym dniu wystartuje ogólnopolska akcja poparcia dla osób i rodzin z chorobami rzadkimi „Widzę, Słyszę, Działam”. Chcemy zaangażować ludzi i zbudować świadomość, o tym że wokół nas żyje tak wiele osób z chorobami rzadkimi. Każdy będzie mógł wyrazić poparcie podpisując się pod głównymi przesłaniami akcji na specjalnych instalacjach.



Serdecznie zapraszamy na stronę Dnia Chorób Rzadkich http://www.dzienchorobrzadkich.pl oraz http://www.facebook.com/DzienChorobRzadkich, gdzie zamieszczone są informacje na temat polskich obchodów. Na bieżąco będziemy informować o kolejnych szczegółach organizacyjnych.


Pozdrawiamy i do zobaczenia 28 lutego.

Zarząd Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich – ORPHAN


ps.: bym wziął i pojechał. do tych, tam Łazienek. czy ktoś ze wsparciem dołączy ?
Awatar użytkownika
piter
Przewodnik
Posty: 686
Rejestracja: 12 lis 2006, 09:05

Re: Ciekawe

Post autor: piter »

Jak się zbiegi okoliczności dobrze poukładają to z postarałbym się reprezentować Nas dodatkowo przy Tobie swoją skromna osobą. Ale cholernie ciężko będzie z czasem .
Awatar użytkownika
gnatek
Przewodnik
Posty: 994
Rejestracja: 26 paź 2008, 19:42

Re: Ciekawe

Post autor: gnatek »

fajnie, ale musimy w miarę szybko się określić.
ja sam mam dylemat :(
Awatar użytkownika
hysteria
Nowka
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 08:58

Re: Ciekawe

Post autor: hysteria »

Naprawdę interesujące stwierdzenie. Chyba muszę o tym więcej poczytać.
ODPOWIEDZ