Osoby, które zadeklarowały członkostwo w Stowarzyszeniu Chorych na Klasterowe Bóle Głowy, prosimy o opłacenie składki członkowskiej (60zł) za rok 2024.
Stowarzyszenie Chorych na Klasterowe Bóle Głowy
Bank PKO BP - Nr 93 1020 4391 0000 6102 0157 5935
Tytułem: składka członkowska 2024
Uwaga! Jeśli wpłacacie składkę w czyimś imieniu, z czyjegoś konta lub wpłacacie na poczcie, wpiszcie w tytule wpłaty imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy.

Sprawdzone sposoby

Wywoływacze dodatkowych ataków, poznałeś jakiś u siebie, napisz o tym.
winner
Nowka
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 21:53

Sprawdzone sposoby

Post autor: winner »

Na codzień nie wypowiadam sie na forach ale z uwagi na fakt że znam ten ból od 15 lat, zrobię to po raz drugi by uściślić swoją pierwszą wypowiedz z przed kilku lat. Od 3 lat nie mam ataków oprócz jednego miesiąca trochę na własne życzenie żeby sprawdzić czy moje obserwacje się potwierdzą. Jak to zrobiłem.
- co powoduje nawrót choroby - byłem przekonany że to zimno ale okazuje się że jest to przewianie. Uważam że nasze bóle to nic innego jak przewianie (podobne do przewiania i zapalenia ucha) i zapalenie żyły która ciągnie się od karku przez szyję i policzek, skroń I czoło.
Należy bezwzględnie chronić te miejsca od wiatru szczególnie szyję i skroń czapka i szalik obiwiązkowe w szczególności jesień i wiosna kiedy wydaje nam się że jest ciepło i się szczególnie nie chronimy, a chłodny wiatr potrafi zrobić swoje.

- jak już dopuścimy do zapalenia i mamy ataki żeby je wyleczyć ciągle ogrzewamy miejsce zawiania nie ochładzamy postępujemy jak z zawianiem ucha.

- ataki - jak je powstrzymać ? Z moich obserwacji wynika że atak spowodowany jest spadkiem ciśnienia. Dlatego pojawiają się w miarę regularnie np. Ataki miałm rano i wieczorem oraz przed południem kiedy przy moim trybie życia ciśnienie mocno spada. Jak już znalazłem przyczynę zacząłem walczyć z atakami - ku mojemu zaskoczeniu skutecznie.
Przerywałem 90% ataków a pozostałe 10% redukowałem o 2/3 w porównaniu do długości trwania i siły bólu w przypadku braku podjęcia działań zapobiegawczych.
- jak to się robi? przede wszystkim i jedynym sposobem jest najszybsze możliwe podniesienie ciśnienia. I tutaj najlepiej mają osoby nie pijące kawy. Ja na codzień nie pije kawy i wiedząc że jak tylko otworze oczy po obudzeniu zacznie się atak biegłem do kuchni i piłem podwójne espresso (nawet jak sie zaczynał atak po wypiciu kawy po chwili wszystko mijało. Dla tych co piją kawę polecam mix naprawdę mocna kawa x2 + ketanol strasznie podnosi ciśnienie. Problem pojawiał sie wieczorem ponieważ z uwagi na kawę z pewnością bym nie zasnął. Wiec sam stosowałem i polecam wszelkie techniki dla niskociśnieniowców np. Ja wykonywałem ćwiczenia, biegałem przed snem, w trakcie ataku wchodziłem do wanny i na zmianę stopy-nogi dłonie i ręce do ramion oblewałem wodą - lodowata i gorąca na zmianę tak zeby podnieść ciśnienie.

Jednym słowem znajdźcie sposoby na maksymalne podniesienie Ciśnienia (polecam np rozmowę z żoną:)) Należy Unikać wszystkiego co je obniża tj gorących kąpieli, alkoholu, itd..

Na koniec: walczyłem i szukałem sposobu przez kilkanaście lat mam nadzieje i tego wszystkim życzę ze sie nie mylę i u was będzie podobnie tzn moja teoria sie sprawdzi a wy będziecie mogli cieszyć sie życiem a nie czekać ze strachem od ataku do ataku
Awatar użytkownika
Marcin29
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 05 maja 2011, 10:58

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: Marcin29 »

Ataki w nocy i rano też s spowodowane spadkiem Ciśnienia? U mnie zdecydowanie pojawia się jedna i ta sama teoria , klaster przychodzi na wiosnę albo jesień i to przy zmianach pogodowych.... :)
winner
Nowka
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2012, 21:53

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: winner »

Dokładnie tak bóle pojawiają sie na wiosnę i jesień ponieważ latem jest ciepło i nie jesteś narażony na typowe chłodne zawianie a zimą z pewnością chodzisz w czapce i unikasz zawiania bo wiesz czym to grozi. A wiosna wydaje sie Tobie ze już jest na tyle ciepło ze mozesz chodzić ubrany lekko i podobnie jest jesienią. Od czasu jak jesienią, wiosna i zimą chodzę w czapce nawet przy 10stopniach nie mam ataków. Wystarczył jeden jedyny raz kiedy będąc przekonany ze bóle to już przeszłość, wyszedłem z domu bez czapki i szalika... Nie zapomnę tej jazdy przez okrągły miesiąc kiedy to wpadłem na pomysł z ciśnieniem.

Jak pijesz kawę na co dzień i nie działa ona pobudzająco a czujesz ze zaczyna sie atak zrób sobie test i szybko wypij kawę np z 10-15 łyżeczek lub słabsza plus ketanol lub kilka tabletek suplementu diety na odchudzanie z dużą dawką kofeiny. Jestem przekonany ze atak ustąpi bardzo szybko a jak sie pospieszysz to sie nawet nie rozwinie
lidkaw
Nowka
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:22

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: lidkaw »

U mnie ataki są stosunkowo rzadko, bo co 2-3 lata a najrzadziej zimą. Dodatkowo mam od lat nadciśnienie,właśnie teraz przeżywam podwójne bóle głowy: związany z nadciśnieniem (ból karku , potylicy) i klasterowy świder prawostronny z atakami rzutami podczas snu (i teraz Sumatryptan, którym wspomagam się czasem nie może być przy wysokim ciśnieniu podawany). W moim przypadku wysokie ciśnienie nie ma wpływu na mojego klastra, ale zastanawiam się nad tym przewianiem, bo u mnie mogło by być ono prawdopodobne...
Liliana
w Temacie
Posty: 390
Rejestracja: 29 gru 2014, 14:12

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: Liliana »

Witam Was serdecznie :)
U mnie nie ma znaczenia czy jest wiatr, zima czy lato. Pan H.przychodzi kiedy chce, kiedy sobie o mnie przypomni, o różnych porach roku.
Mieszkam na osiedlu, które można byłoby nazwać "wichrowymi wzgórzami" więc, jeśli wiatr byłby moim triggerem to, p.Horton chyba wziąłby ze mną ślub :wink:
No, ale każdy ma swoje triggery.
Pozdrawiam, Lila.
pb10000
Nowka
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2016, 14:06

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: pb10000 »

dzien dobry Wszystkim
Faktycznie przewianie moze miec wplyw na rozwoj bolu hortonowskiego.
Mycie glowy rano itp. Jednak lekarz rowniez mi powiedzial ze bole pojawiaja sie okresowo i nie mamy na to wpluwy. U mnie np po 3 latach przerwy bole pojawily sie z poteznym nasileniem od 3 dni.
Prosze o odpowiedz co sadzicie o leku gabapentin teva 400mg ?
Na innym poscie wrzucilem opis nowego wyniku EEG. Prosze o ewentualne wyjasnienia i spostrzezenia na bazie tego opisu. Z gowy bardzo dziekuje.
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: narcissus »

pb10000 pisze:(...) U mnie np po 3 latach przerwy bole pojawily się z poteznym nasileniem od 3 dni (...)
Napisz coś więcej, jeśli możesz jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Olek
Site Admin
Posty: 999
Rejestracja: 04 paź 2006, 13:28

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: Olek »

Witaj,

ranne mycie glowy nie wywolalo tobie nabewno episodu.....!
Dlaczego " gabapentin teva 400mg" ......????

Dlaczego nie zaczynasz z werapamilem....???? albo litem.....? :roll: :roll: :roll: :oops: :oops: :oops:

Co jest z tlenem....?

Ja zawsze pisze...! Po epizidzie jest czes przed epizodem.....!!!! czy po 2 miesicach lub po 3 latech to jest czas przed episodowy i mozna sobie
informacje i wiedze przyslowic...!!! ale po co , po boli , po boli i przejdzie. A po czasie jak epizod przyjdze mozna znow poplakac.

prawie kazdy puzniejszy episod jest silniejsz i dlurzszy od ostatniego.... :oops:


pozdrawiam
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: narcissus »

Nie. Nie będę dziś złośliwy. Przewianie zazwyczaj utrudnia poruszanie. Różne są też przewiania oblicza pewnikiem. I mnie przewiało na konkrecie (ekspertem nie jestem), ale co ma to wspólnego z KBG?! A bólu oblicza? Z przewiania wynikłe i nikłe? Żadne. I rewelacje to żadne. Może sfrustrowany jestem, może to starość. A może nie chcę być złośliwy?...
Awatar użytkownika
Piotr_
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2012, 09:18

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: Piotr_ »

Nie wiem jak inni, ale ja od jakiegoś czasu przyjmuje paroxinor w tabsach i musze przyznać, że przez cały ten okres nie miałem klasteka. Możliwe, że to cisza przed burzą, ale póki co jestem zadowolony z działania. Paroxinor jest czymś w rodzaju antydepresanta i przyjmuje się go codziennie, ale pomimo stosowania wielu innych "wynalazków" ten okazał się najbardziej skuteczny.

:D
Awatar użytkownika
piter
Przewodnik
Posty: 686
Rejestracja: 12 lis 2006, 09:05

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: piter »

Piotr_ cieszy , że pokazałeś się literkami od jakiegoś ...czasu .
Ten paroxinor kontrolujesz mam nadzieję z lekarzem ?
Awatar użytkownika
Piotr_
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2012, 09:18

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: Piotr_ »

Owszem konsultuję, ale tak jak zawsze działa na zasadzie spróbujmy czegokolwiek może się uda. Faktycznie nie odzywałem się przez dłuższy czas ale sercem zawsze jestem z Wami. :)

P
Awatar użytkownika
piter
Przewodnik
Posty: 686
Rejestracja: 12 lis 2006, 09:05

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: piter »

Podobno serce i wątroba to podstawa ...przynajmniej według pewnych opcji :) A mózg się dostosuje :wink:
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: narcissus »

Podobno jeśli wszystko już zawiodło, trza wody dużo pić i plastry jakoweś (na łeb?!) naklejać. Nie wiem, tak czytałem. A właśnie! Bromo wciąż zapowiada się bardzo obiecująco. Ch... że czynnik regulujący został wytrącony tym samym, ale co ja tam mogę wiedzieć. Grunt, że obiecująco. Ćpunem każdy z nas jest poniekąd, nie ukrywajmy i nie licytujmy się tu na specyfiki i dawki. Tak gwoli wyjaśnienia Topiramat waliłem (a do roboty chodzić przecie trza) 1,2 mg. a nie był to jedyny lek w owym czasie... przy tym chlałem na potęgę. Proszę więc nie licytować się i nie agitować nachalnie grzybków i kwasiorów, by ostatecznie wyjeżdżać / podpierać spożywanym topi. Mało wieta. A tak mnie wzienło po lekturze googlarki jakoś :)
Awatar użytkownika
narcissus
Zainteresowany
Posty: 235
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:29

Re: Sprawdzone sposoby

Post autor: narcissus »

Chaos w bani musiał być niezwykły. Ożesz... tero tak czytam :D
ODPOWIEDZ